IMG_2264

Skaner naczyń krwionośnych z nagrodą Inventorum

24 maja 2017 r. nasi przedstawiciele wzięli udział w IV Targach Projektów Akademickich organizowanych na Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Zaprezentowaliśmy platformę Inventorum oraz przeprowadziliśmy konkurs na projekt studencki z największym potencjałem do wdrożenia.

Targi Projektów Akademickich to wydarzenie stworzone dla studentów, którzy realizują innowacyjne projekty. Organizowane są przez organizację studencką EESTEC działającą na AGH. Targi mają pomóc młodym wynalazcom nawiązać kontakty z przedstawicielami biznesu i przemysłu, a przedsiębiorcom umożliwiają spotkanie zdolnych, kreatywnych i pracowitych studentów, którzy mogą wkrótce zostać ich partnerami biznesowymi lub pracownikami. Cele Targów są spójne z celami platformy Inventorum, która powstała i jest administrowana w naszym Instytucie.

W ramach Targów odbył się konkurs na najlepszy i najbardziej innowacyjny projekt prowadzony przez wystawców indywidualnych oraz koła naukowe. Naszym celem było dokonanie oceny projektów pod kątem potencjału do wdrożenia. Nagrodziliśmy skaner naczyń krwionośnych do nowoczesnych zastosowań autoryzacji biometrycznej. Projekt, realizowany przez Macieja Stanucha z AGH, pozwala rozpoznawać osoby na podstawie profilu naczyń krwionośnych dłoni, który jest unikalny dla każdego z nas. W przeciwieństwie do metody zbierania odcisków palców, sposób ten jest bezdotykowy i bezpieczny, ponieważ opiera się wszelkim znanym metodom oszustw i nadużyć. System może znaleźć zastosowanie m.in. w procesach zwiększających bezpieczeństwo danych cyfrowych, odpraw paszportowych, w systemach zabezpieczeń w inteligentnych budynkach a także przy niektórych zabiegach medycznych, zwłaszcza tych wykonywanych na niemowlętach i małych dzieciach.

Do tegorocznej edycji konkursu zostało zgłoszonych 28 projektów. Wśród nich znalazły się: system wprowadzania tekstu za pomocą fal mózgowych dla osób sparaliżowanych, dron wzorowany na samolocie wojskowym Bell-Boeing V-22 z możliwością pionowego startu maszyny, łódź zasilana energią elektryczną, terenowy motocykl elektryczny i wiele innych.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://eestec.agh.edu.pl/tpa/.